Maailmade sõda

  Istusin filmi vaatama eelarvamusega, mille tekitanud arvukad arvamused, mida kõikjalt meediast lugenud olin. Küll on ikka halb ja lahja film, küll viriseti, et ei saadud lõpust aru. Mina olen lugenud H. G. Wells´i samanimelist teost ja julgen väita, et Steven Spielbergi ekraniseering on kordi parem. Miks?

Kindlasti mitte seepärast, et tegevus oli toodud tänapäeva ja viidud USA-sse. Usun, et sama hea (võibolla ka parema) filmi oleks saanud kui tegevustik oleks jäänud Victoria-aegsesse Inglismaale. Raamat jäi sääraseks pinnapealseks, kirjeldati vaid mina-tegelase läbielamisi, ei mingeid dramaatilisi inimsuhteid peale hullumeelse kirikuõpetaja, keda filmis kehastas Tim Robins (mitte küll kirikuõpetajana, kuid nimi oli samaks jäetud).

Filmi oli sügavuse tekitamiseks lisatud perekond, lahutatud naine ning lapsed, kellega isal just soojad suhted polnud. Ja just see perekond tegigi filmi minu meelest heaks. Oleks see olnud tavaline maailmalõpu-film (“Iseseisvuspäev”, “Päev pärast homset” jne.) oleks see minu käest poole vähem punkte saanud, sest Cruise ei kuulu just mu lemmiknäitlejate hulka. Minu meelest ahnitseb ta lihtsalt heade nimedega filme kokku, et neis siis kaasa lüüa, halvasti või hästi, see oleneb tujust. Kunagi oli Tom Cruise tasemel, filmides “Raha värv” või “Võõral maal”, nüüd aga lihtsalt nägu, kes meelitab kinodesse rahvamasse.

Efektidega polnud Spielberg seegikord koonerdanud. Eriti dramaatiliselt mõjus stseen, kus rahvas jääb raudtee tõkkepuu taha seisma, sest rong tuleb ja mööda kihutab põlev rong. See oli tõesti hea.

Üldse oli hästi kujutatud seda maailma lõpu maiku paanikat, rusutust, lootusetust. Mõjus hetk jälle, kui rahvas pereisa autole tormi jooksis. Päriselus oleks asi vist ikka päris veriselt lõppenud ning peategelase raske teekond seal otsa saanud.

Näitlejatööde kohta ei oskagi suurt midagi öelda, kuna raamatut lugenuna hakkasin automaatselt neid kahte teost võrdlema ning näitlejatööd jäid tahaplaanile. Ent ju need olid siis hästi tehtud, et see draama minust päris mööda ei läinud.

Võrreldes siis raamatut ja filmi pean mainima, et oli väga palju, mida raamatus polnudki, kuid see ei häirinud. Vähemalt kohustuslikud hetked, mis raamatus lugu edasi viis, olid olemas – tulnukate dramaatiline ilmumine, põgenemine laeval, hullumeelene maja keldris (raamatus sai too mees muidugi tulnukate roaks) ja tulnukate äkiline hukk. Kes päris pihta sellele lõpule ei saanud lugegu raamatut, väga palju saab selgemaks. Isegi see, miks tulnukad tervet maad verega katsid.

Arvestatav draama/põnevik. Mina seda õudukaks ei nimetaks, sest midagi hirmuäratavat seal lihtsalt polnud.

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Kommentaare veel pole.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s