Noored kotkad

4743212004225Aasta on 1918. Äsja loodud Eesti Vabariiki idast ja kagust ründava vaenlase eest kaitsma tõttavad tuhanded vabatahtlikud. Teiste hulgas astuvad Eesti rahvaväkke kolm vaprat noormeest – üliõpilane, sepp ja talusulane. Kolmekesi käiakse luurel, õlg õla kõrval võideldakse lahingutes. Ülekaalukate vägedega vaenlane lüüakse pärast paljusid raskeid heitlusi tagasi.

tn_eefv-6z5fgf

Film on valminud 1927 aastal ning nüüd digitaalselt taastatud ja rahva ette toodud. Filmi autoriks (režissöör, stsenarist, operaator, monteerija ja produtsent) on Oskar Lutsu noorem vend Theodor Luts.

Tegu on tummfilmiga, mille orginaal heligi on kadunud (mängis ju tollal orkester otse kinosaalis noodilehtedelt – ja need noodilehed ongi kadunud). DVD reliisi jaoks on Pärnu Linnaorkester salvestanud täiesti uue heli.

DVDga on kaasas ka pisut asjaliku lugemist, pisike vihik, kus sees mõned pildid ja faktitihe tekst Theodor Lutsust, tema filmidest, käesoleva filmi valmimisest, ajalehtede väljalõiked 1927 aastast, kui “Noored kotkad” esimest korda valgele linale jõudis ning kõige lõpuks 10 fakti ajaloolase Mati Õuna poolt Eesti Vabadussõja kohta.1058347b95a5c435b1_3

Film ise oli hea. Vahepeal kippus küll venima ning läägeks minema, kuid lahe oli siiski. Kahjuks on ajaga kaduma läinud kaks filmirulli, 10 asemel on kaheksa. Riigiarhiivis säilinud prantsuskeelsete vahetiitrite põhjal võib aru saada, et kaduma on läinud kaks pikemat ja üks lühike lõik. Mis pildis oli, võib oletada: Laansoo vangistamine punaste poolt, tema õe põgenemine eestlaste juurde ja valmistumine otsustavaks lahinguks nii eestlaste kui punaste poolel.

DVDl lubatud filmikommentaare Mati Õuna ja Jaak Lõhmuse poolt ei õnnestunudki mul DVDlt leida.

Advertisements

Lisa kommentaar

Kommentaare veel pole.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s